• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Proziaki, znane również jako placki na prozie, to tradycyjne podkarpackie wypieki, które mają swoje korzenie na południowo-wschodnich terenach Polski. Nazwa "proziaki" pochodzi od słowa "proza", co w regionalnym dialekcie oznacza sodę oczyszczoną.

Historia i Tradycja

Proziaki to przykład kuchni chłopskiej, która powstała z potrzeby wykorzystywania prostych, dostępnych składników. W czasach, gdy chleb na drożdżach był luksusem, gospodynie domowe przygotowywały proste placki na sodzie, które były szybsze do wykonania i nie wymagały długiego czasu wyrastania. Proziaki były popularne zwłaszcza w biedniejszych rodzinach, gdzie często stanowiły podstawę codziennych posiłków.

Dziś proziaki są symbolem regionalnej kuchni Podkarpacia i można je spotkać na różnego rodzaju festynach, targach i w restauracjach serwujących tradycyjne polskie potrawy. Są również przykładem, jak prostota i tradycja mogą iść w parze, tworząc smaczne i pożywne danie, które przetrwało próbę czasu.

 

 

 

Galeria:

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but .../public_html/images/public_html/images/galeria2 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.